IV Warsztaty Kynologiczne "Pies w służbie"

W dniu 18 maja 2018 roku odbyły się na Terenie Zakładu Karnego w Goleniowie kolejne, już czwarte, warsztaty kynologiczne, tym razem poświęcone pracy psów służbowych. Organizatorami imprezy byli Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT, Zakład Karny w Goleniowie oraz użytkowa hodowla owczarka niemieckiego Wilczy Mszar. Ze strony WBiHZ za całość imprezy odpowiedzialne były Katarzyna Kavetska i Katarzyna Królaczyk (komisja programowa kierunku kynologia) oraz studentki pierwszego roku Karla Karatysz, Katarzyna Szapućko i Katarzyna Loba, Zakład Karny w Goleniowie reprezentowali ppłk Jarosław Dąbrowski i mł. chor. Szymon Karnowski, zaś Wilczy Mszar – niezastąpiony w tego typu imprezach, trener i hodowca, emerytowany oficer służby więziennej – Tomasz Wojciechowski. Oprócz pracowników, doktorantów i studentów w warsztatach wzięli udział mundurowi przewodnicy psów służbowych Zakładu Karnego oraz Żandarmerii Wojskowej.


Nasi studenci (prawie) punktualnie przybyli na miejsce zbiórki, ubrani w jednakowe, osobiście przez nich zaprojektowane koszulki. Autokarem (także zorganizowanym przez studentów) dojechaliśmy do Zakładu Karnego, gdzie przywitał nas jego dyrektor, który uroczyście otworzył warsztaty.


W pierwszej części warsztatów mieliśmy okazję wysłuchać trzech wykładów: Ingi Kowalewskiej-Łuczak (Genetyka a wygląd psa), Doroty Jankowiak (Behawior psów – wybrane zagadnienia) oraz Wioletty Biel (Otyłość u psów – przyczyny i profilaktyka). Jednak to druga część warsztatów najdłużej zostanie w naszej pamięci, ponieważ mieliśmy możliwość zwiedzenia Zakładu Karnego od środka. Ze względów bezpieczeństwa zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, aby pod opieką uzbrojonych strażników mieć możliwość zapoznania się z codziennym życiem osadzonych.


Po wspaniałym obiedzie w przywięziennej restauracji nomen omen Kazamaty udaliśmy się po raz kolejny za bramę Zakładu Karnego, gdzie mieliśmy okazję oglądać pokaz pracy psów służbowych. Pan Tomasz Wojciechowski w obrazowy sposób pokazał na czym praktycznie polega szkolenie psów sportowych i służbowych, wykorzystując do tego owczarka holenderskiego studentki pani Karoliny Hocko, Kaspera oraz dwóch owczarków niemieckich na co dzień „zatrudnionych” w Zakładzie Karnym. Pokazy zakończyły gorące oklaski dla przewodników i ich psów.


Chciałabym jeszcze raz podziękować naszym studentom za pomoc w organizacji IV Warsztatów, w szczególności paniom Karli Karatysz, Kasi Szapućko, Kasi Lobie i Karolinie Hocko. Wyjazd okazał się ich ogromnym sukcesem, bardzo sprawnie zorganizowały przejazd, posiłek, koszulki i uczestniczyły w pokazie pracy psów służbowych.


obrazekobrazek
obrazekobrazek
obrazekobrazek
obrazekobrazek

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć w galerii.

Tekst: Katarzyna Kavetska

Zdjęcia: Maja Cierniak