Relacja z III Warsztatów Kynologicznych dotyczących szkolenia i użytkowania psów

W dniach 6-7 października bieżącego roku odbyły się Trzecie Warsztaty Kynologiczne pod patronatem Prorektora ZUT dr hab. Arkadiusza Termana,  zorganizowane przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Związek Kynologiczny w Polsce (Oddział w Szczecinie), reprezentowane przez prof. dr hab. Katarzynę M. Kavetską oraz panią Dorotę Witkowską. Warsztaty dotyczyły zagadnień związanych ze szkoleniem i użytkowaniem psów. Dedykowane były studentom kierunku kynologia, osobom pracującym z psami oraz właścicielom psów. Wydarzenie trwało dwa dni i podzielone było na część teoretyczną oraz praktyczną. Warsztaty rozpoczęło wystąpienie dr Katarzyny Fiszdon, która omówiła testy psychiczne stosowane u szczeniąt oraz psów dorosłych. Kolejna prelekcja została wygłoszona przez pana Leszka Siejkowskiego i dotyczyła psów użytkowanych w praktyce myśliwskiej. Duże zainteresowanie wzbudził wykład przeprowadzony przez panią Małgorzatę Woźniak na temat użytkowego szkolenia psów tropiących oraz wystąpienie pani Hanny Wojciechowskiej dotyczące treningu synergicznego. O wychowaniu psa sportowego opowiedziała pani Gerlinde Dobler, a wykład na temat hodowli i treningu psów obronnych wygłoszony przez pana Bartłomieja Sudaka zamknął część teoretyczną Warsztatów.


Podczas części praktycznej panowie Tomasz Wojciechowski, Wojciech Sadurski oraz Bartłomiej Sudak zaprezentowali sposób szkolenia psów obronnych oraz efekty takiego szkolenia. Sekcja Konna Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie zademonstrowała trening koni policyjnych. Ochotnicza Straż Pożarna w Wołczkowie przeprowadziła pokaz pracy psów ratowniczych. W ramach III Warsztatów Kynologicznych odbyły się również Otwarte Mistrzostwa Polski Border Collie oraz Puchar Polski Obedience sędziowane przez panią Gerlinde Dobler. Nie zapomniano o psach, które miały mniej szczęścia w życiu. Przedstawiciele stowarzyszenia Mopsy w Potrzebie wraz z uratowanymi przez siebie psami poszerzali świadomość i wrażliwość uczestników Warsztatów.


Składamy serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie, Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie, Stowarzyszeniu Mopsy w Potrzebie, Hodowli Czarnego i Wilczastego Owczarka Niemieckiego Wilczy Mszar, Akademickiemu Ośrodkowi Jeździeckiemu ZUT w Szczecinie, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu ZUT w Szczecinie.


obrazekobrazek
obrazekobrazek

Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii zawierającej zdjęcia z warsztatów.

Tekst: Maja Cierniak
Zdjęcia: Maja Cierniak, Paulina Bośko, Amanda Olszewska.